W piątym tygodniu ciąży w zarodku zaczynają zachodzić poważniejsze zmiany. Kształtują się początki organizmu i zawiązki głowy. Przednia część cewy nerwowej ulega spłaszczeniu, co doprowadzi w efekcie do powstania przedniej części mózgu. Wykształca się również system płciowy oraz trawienny. Bardzo szybko rozwija się natomiast układ nerwowy i dlatego tym bardziej młoda mama powinna pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego, którego brak może spowodować poważne wady rozwojowe u dziecka.

Na tym etapie dziecko ma ok. 4 mm, natomiast worek owodniowy, który je chroni około 2-3 litrów. W tym tygodniu lekarz z całą pewnością może już potwierdzić ciążę, ponieważ zaczyna bić już serce dziecka. Również w piątym tygodniu przyszła mama zaczyna doświadczać dodatkowych, nie zawsze przyjemnych dolegliwości. Mogą pojawić się ostre bóle głowy wynikłe ze wzrostu hormonów we krwi. Biust robi się pełniejszy, bardziej ukrwiony i zarazem również obolały. Częstsze wizyty w toalecie należą również do niezbyt komfortowych objawów ciąży, do których również można zaliczyć metaliczny smak w buzi, częste wahania nastroju, ogólny brak apetytu oraz bardzo często poranne wymioty.

W piątym tygodniu, po potwierdzeniu ciąży przez lekarza, warto wybrać osobę prowadzącą ciążę, która także założy kobiecie kartę ciąży. Jest to bardzo ważny dokument, który towarzyszy przyszłej mamie przez całą ciążę aż do porodu. W karcie ciąży odnotowywane są kolejne badania, pomiary ciśnienia, waga ciężarnej oraz wiek ciąży i uwagi związane z rozwojem płodu. Kartę ciąży zabiera się ze sobą także na poród, ponieważ jest ona cennym źródłem informacji dla lekarza przyjmującego poród. Podczas pierwszej wizyty, kiedy to zakładana jest karta ciąży, lekarz przeprowadzi z kobietą bardzo dokładny wywiad środowiskowy dotyczący chorób w najbliższej rodzinie oraz leków przyjmowanych przez ciężarną. Od chwili zajścia w ciąże wszelkie niekontrolowane przyjmowanie leków jest zabronione. Grozić może poważnym wadom rozwojowym oraz metabolicznym u dziecka oraz w najgorszym wypadku poronieniem.

Pierwsze istotne badania kontrolne dotyczą krwi oraz moczu. Lekarz dowie się z nich przede wszystkim czy kobieta nie cierpi na anemię, która jest bardzo groźna dla dziecka. Równie istotna jest kwestia, czy ciężarna nie cierpi na zapalenie układu moczowego, gdyż bakterie mogą przedostać się do płodu.

W dalszym ciągu istotna jest prawidłowa, zbilansowana dieta. Są również potrawy, których lepiej unikać, ponieważ nie wpływają dobrze na płód. Do takich dań zaliczają się przede wszystkim wszelkiego rodzaju miękkie sery, typu ser kozi, ser brie, pleśniowy, oraz sery niebieskie. Lepiej unikać także niepasteryzowanych soków oraz mleka. Surowe jaja, mięso, owoce morza, również są na liście rzeczy zakazanych.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.