Początek ciąży wypada pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i rozpoczyna się cykl, który jest prawdziwym początkiem ciąży. Wiek ciąży można obliczyć na dwa sposoby: Pierwszy, stosowany również przez ginekologów, liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ważne jest zatem zapamiętanie daty ostatniego krwawienia. Według drugiej metody ważna jest data zapłodnienia i to ona daje początek ciąży. Zatem między jedną metodą obliczania wieku ciąży a drugą istnieje różnica dwóch tygodni. pierwszy tydzień ciążyTak naprawdę nie jest najważniejszą kwestią data początku ciąży, jak sam fakt dbania o siebie podczas tego okresu.

Każda kobieta powinna stosować się do szeregu zaleceń, dzięki którym od samego początku otoczy prawidłową opieką jeszcze nienarodzone dziecko. Jedną z podstawowych zasad jest zdrowe odżywianie, tylko w ten sposób kobieta dostarcza dziecku niezbędnych witamin i soli mineralnych. Bardzo ważne jest również przyjmowanie preparatów zawierających kwas foliowy, ponieważ ma on duże znaczenie dla rozwoju dziecka.

Zapobiega przede wszystkim wadom układu nerwowego. Dobrym pomysłem jest przyjmowanie kwasu foliowego na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Jest wówczas pewność, że w organizmie kobiety krąży jego odpowiednia ilość. Bardzo ważne jest wykonanie dodatkowych badań, które wykażą czy kobieta jest podatna na różnego rodzaju zakażenia, które mogą przeniknąć do płodu. Dobrze jest zatem zrobić badania na obecność przeciwciał cytomegalii, czy też często spotykanej toksoplazmozy. Warto również sprawdzić poziom hormonów tarczycy i obecność antygenu Hbs.

Jeśli kobieta przyjmuje leki, powinna skonsultować ten fakt z lekarzem ginekologiem, ponieważ znacznej części leków nie można przyjmować w ciąży. Wnikają one bowiem do płodu. Z tego samego powodu zabronione jest również picie alkoholu, czy też palenie papierosów.
W pierwszym tygodniu ciąży następują powolne zmiany w organizmie kobiety. Jama macicy robi się bardziej ukrwiona i szykuje się na przyjęcie zarodka.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.